Otevírací doba výdejního místa: Romantika - obchod pro šikuly, Račiněveská 2444, Praha 9 - Újezd nad Lesy, Po-pá 9:00 - 18:00, So 9:00 - 13:00

Něco málo o MASOPUSTU

Karnevalové radovánky

  Vánoce – často malebné a hektické zároveň – jsou za námi.

S novým rokem do českých domácností každoročně vtrhne i pestrobarevný čas karnevalů. Některé kraje u nás se stále těší na masopusty. Kde se vlastně takové tradice vzaly? A co na to kostýmy? Vzhůru do světa barev, hudby i tance!

 

 Jak to vlastně začalo?

   Historie karnevalu údajně sahá až do starověkého Řecka. Na počest boha Dionýsa probíhaly bujaré oslavy plné vína a legrace. Přes římské Saturnálie karneval  nesměle vstoupil do středověké lidové kultury jako oslava plodnosti a krásy předjaří. V italštině znamená „carnevale“ doslova „zřeknout se masa“. Masopust je totiž bujarým obdobím hodů a plných talířů před dlouhým předvelikonočním půstem. Ten trvá celých 40 dní.

 

   Nejslavnější karneval se koná ve vroucím Riu de Janeiru. Populární evropský ekvivalent najdeme v italských Benátkách. Ani české země ale v zábavě s maskami nejsou pozadu - ba naopak. Ke zdejším masopustům už desítky let patří koblížky, zabijačky i domácí pálenka. Zahřejete se s námi?

 

Z Čech až na konec světa

   Masopust, moravský fašank i brazilský karneval mají společný nejen původ, ale i období. Pevným začátkem je 6. leden. Jeho konec je naopak závislý na datu Velikonoc – přibližně jej ale můžeme stanovit na konec února až počátek března. Zamilované páry plánovaly svatbu často právě na masopust – veselka je potom bohatá a svatebčané mají všeho dost.

 

 

   Vrcholem masopustu je poslední čtvrtek, který získal přídomek „tučný“. Víte proč? Správně! Právě na tučný čtvrtek se nejčastěji klepnul vepřík na zabijačku a pořádala se bohatá hostina. Od taneční neděle až do maškarního úterý patřily města i vísky barevným průvodům masek, zábavným představením a tanci. Středa po masopustu se nazývá „popeleční.“ Ještě dopoledne byla povolena štamprle, káva i sladké rohlíky. Oběd byl však už přísně postní. Je libo čočku s vajíčkem, chléb nebo pečené brambory?

 

 Kostýmy a legrace

   Víte, že nejoblíbenější kostým masopustu je už po celý věk medvěd? Samotný i vedený na řetězu medvědářem je převlekem, který se na českých karnevalech objevuje odnepaměti. Jediným skutečným limitem je ale - jak jinak! - pouze vaše fantazie. Chcete zvítězit v soutěži o nejlepší kostým? Postarejte se o to, aby byl vtipný, originální nebo děsivý. Anebo všechno dohromady! V současnosti se kostýmy těší stejné oblibě jako na masopustech našich babiček.

 

 

Inspirace od:

http://www.meredit.cz/nejslavnejsi-evropsky-karneval-oziva-v-benatkach/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Masopust

http://brtpichlavec.sweb.cz/tradice/cirkevni/masopust/masopust1.htm